بلبرینگ سوزنی
Spread the love

بلبرینگ های سوزنی

به طور کلی  نوعی از یاتاق غلتکی است حالا سوالی که ممکن است پیش بیاید یاتاقان یعنی چه در ویکی پدیا بلبرینگ های سوزنی را وسیله ایی که اجازه حرکت نسبی را بین دو قطعه یا بیشتر می دهد.
به عبارت ساده تر بلبرینگ باعث کاهش اصطکاک و سهولت حرکت می شود و اگر بلبرینگ نباشد مجبور به تعویض مداوم قطعات به دلیل سایش هستیم.

بلبرینگ های سوزنی، یکی از انواع پرشمار و کاربردی یاتاقان های غلتکی می باشد و در فضاهایی که نیاز به یاتاق کوچک ولی با مقاومت زیاد در برابر فشار و تحمل وزن بالا است، مورد استفاده قرار می گیرد.
دلیل سوزنی نامیدن آن، وجود ساچمه هایی از نوع گرد تخته ایی است که قطر و ضخامت بسیار کمی دارند و در صنایع، ماشین آلات، لوازم الکترونیکی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.
بهترین نوع آن محصول شرکت INA آلمان و سپس IKO ژاپن است.

اجزا تشکیل دهنده بلبرینگ های سوزنی

هر بلبرینگ، از چهار قسمت تشکیل شده است.
1.حلقه بیرونی
2.حلقه درونی
3.ساچمه
4.جداکننده
علت استفاده از بلبرینگ سوزنی
هم اکنون استفاده از بلبرینگ به یاتاقان ارجعیت دارد. زیرا به دلیل طراحی زیاد بسیار متنوع هستند و درمقایسه با یاتاقان عملکرد اصطکاکی کمتری دارا می باشند و در ضمن به گونه ایی آب بندی می شوند که نیاز به روغن کاری زیادی ندارند.

ظرفیت بار (فشار) بلبرینگ سوزنی

فشار وارد بر بلبرینگ به 4 دسته کلی تقسیم می شود:
1. فشار شعاعی
2. فشار محوری
3. فشار ترکیبی
4. فشار خمشی
این بلبرینگ ها جز محدود بلبرینگ هایی هستند که قابلیت فشار شعاعی زسادی دارند و تنها این نوع ار را تحمل می کنند.

انتخاب بلبرینگ مناسب

بلبرینگ مناسب را براساس وظیفه ایی که از آن انتظار داریم انتخاب می کنیم. و در ابتدا باید به این سوال جواب داده شود که بلبرینگی انتخابی تحمل فشار موردنظر را دارا می باشد و این بار از چه نوعی است. آیا بر اثر فشار وارده می تواند به خوبی حرکت کند و ثابت نایستد.
همچنین بلبرینگ انتخابی در حرکت آرام یکنواخت حرکت می کند.

مفهوم شناسه فنی بلبرینگ

اگر شما به جعبه بلبرینگ  توجه کنید و یا هنگام خرید با کاتالوگ مواجه شوید به یک نام طولانی بر خواهید خورد که باعث سردرگمی شما خواهد شد. ولی نگران نباشید در ادامه شناسه فنی بلبرینگ سوزنی را متوجه خواهید شد.
شناسه فنی بلبرینگ از فرمول زیر پیروی می کند
پسوند + قطر داخلی + سری ابعاد + نوع بلبرینگ(سوزنی NA) + پیشوند + نوع استاندارد + اسم

 

حتما بخوانید  تاثیروکاربرد گریسکاری در بلبرینگ

بلبرینگهای سوزنی ضخامت کمی دارند ولی تحمل زیادی در دراور و بارهای سنگین دارند با توجه به اینکه بر این ها با حلقه های داخلی کار می کند اما با گریه های سوزنی نیازی به حلقه داخلی ندارند اما انواعی نیز وجود دارد که با حلقه داخلی کار میکند بلبرینگ های سوزنی را می توان رولبرینگ نیدل نام بود این رویایی از استخوان های فولادی با قطر که هم ساخته شده است که برای اتصال صفحه ها به کار می رود رولبرینگ هایی که حلقه داخلی ندارند برای کاهش سایز رولبرینگ بکار می‌رود

 

شماره فنی بلبرینگ

این بلبرینگهای سوزنی تک ردیفه بلبرینگ سوزنی skf بلبرینگ سوزنی کف کرد این بلبرینگ ترکیبی
 سوزنی ترک مدیس به صورت شعاعی به صورت کف گرد مورد استفاده قرار می گیرد همچنین تکنولوژی که برای تولید این بلبرینگ ها بسیار پیشرفته و حرفه‌ای است

 

بلبرینگ سوزنی skf در اصل نوعی رولبرینگ است که در اسکلت اصلی خود از استوانه های تشکیل شده است که بسیار پایین‌تر از قطر طول استفاده رولبرینگ است بلبرینگهای سوزنی ترکیبی در ۴ طرح متفاوت که برای ماشین‌آلات مختلف تولید می‌شود مناسب است این گروه از بلبرینگ های سوزنی هیچ مارک و نوشته برای اطلاع رسانی و توضیح شماره فنی ندارد اما شماره فنی آنها برحسب سری های ساخت و قدرت های داخلی مشخص می شود

مونتاژ این بلبرینگ ها

از آنجایی که بلبرینگ ها قطعات بسیار دقیقی هستند، مونتاژ یا به اصطلاح جا زدن آن کاری بسیار مهم است و مهارت بالایی می طلبد.
نکته مهم این است که تا لحظه آخر بلبرینگ سوزنی از جعبه خارج نشود. زیرا هر گونه آلودگی، گرد و غبار و به طور کلی عوامل بیرونی بر کیفیت بلبرینگ تاثیر سوء خواهد داشت. همچنین از مواردی که باعث زنگ زدگی میشود باید دور نگه داشته شود.

طول عمر بلبرینگ های سوزنی

مدت استفاده و طول عمر هر بلبرینگی با استفاده از فرمول های مکانیکی بدست می آید ولی طرز نگهداری و مونتاژ صحیح و نیز استفاده درست از آن مدت زمان کار مفید بلبرینگ سوزنی را افزایش خواهد داد .
زمانی که قطعات آن خورد شده باشند و در اثر اصطکاک و فشار وارده فرسوده شده باشند بلبرینگ خراب و باید تعویض گردد.

گریس کاری

هر بلبرینگ از هر نوعی که باشد باید با لایه ایی از روغن پوشانده شود تا سطح قطعات در اثر برخورد با یکدیگر آسیب نبینند. جهت آب بندی بهتر و عمل روانسازی بلبرینگ سوزنی از گریس استفاده می گرد.

شرکت بازرگانی بلبرینگ فیدارگستر در زمینه روغن صنعتی ، گریس ، زنجیر صنعتی و….. هم فعالیت می کند علاوه بر آن فروش بلبرینگ هایی در برند های بلبرینگ skf، بلبرینگ nachi، بلبرینگ fag و غیره دارد برای اطلاعات بیشتر یا به صفحه فروشگاه ما رفته یا با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

فروشگاه