رولبرینگ کف گرد

کاربرد رولبرینگ کف گرد

رولبرینگ کف گرد یکی از پرکاربردترین قطعات صنعتی در کارخانه ها می باشد که قسمت لغزنده و متحرک آن دارای ساچمه های استوانه ای شکل می باشد. جنس مواد تشکیل دهنده رولبرینگ کف گرد با توجه به بکارگیری آن در دستگاه ها، شرایط کارخانه از نظر میزان رطوبت، اسیدی، بازی و … می تواند متفاوت باشد.

در واقع با توجه به جنس دیگر دستگاه ها می توان نوع خاصی از این رولبرینگ را استفاده کرد. جنس رولبرینگ های کف گرد برندهای مختلف عموما فولاد، استنلس استیل، آلیاژ های فولاد، آلومینیوم و در مورد خاصی اگر اجزا غیر فلزی باشند از نوع سرامیکی نیز تولید می شود.

استفاده از این رولبرینگ ها در مواقعی که میزان بار محوری بسیار بالا باشد و یا نیازمند به سرعت های زاویه ای کم باشیم بسیار بکار برده می شود. از نظر محل قرارگیری در دستگاه ها نیازمند فضای بالای نمی باشد و در برابر ضربات ناگهانی مقاومت خوبی داشته و در مجموع استحکام بسیار خوبی دارد که البته به درجه سختی مواد بکار رفته در ساخت آن توسط شرکت های تولیدی بستگی خواهد داشت.

ساخت رولبرینگ می تواند هم به صورت یک ردیفه و هم به صورت دو ردیفه باشد. نوع تک ردیفه یعنی اینکه رولبرینگ  گرد فقط بار را قادر است به صورت محوری از یک طرف تحمل کند ولی نوع دو ردیفه امکان تحمل پذیری بار را از هر دو سمت میسر می سازد. توجه به این نکته ضروری است که رولبرینگ کفگرد را با بلبرینگ کف گرد اشتباه نگیرید.

ساختمان بلبرینگ های کف گرد دارای لغزنده های ساچمه ای گرد و توپر هستند و در واقع تنها فرق بلبرینگ و رولبرینگ در نوع ساچمه های آن می باشد. پس توجه به این نکته کاملا ضروری است.

رولبرینگ کف گردانواع رولبرینگ کف گرد

با توجه به نوع کاربرد به دلیل تحمل پذیری بسیار خوب این نوع از رولبرینگ ها در بارهای سنگین محوری، انواع مختلفی از این دسته رولبرینگ ها تولید و ساخته شده اند که می توان به: رولبرینگ کف گرد بشکه ای، استوانه ای، سوزنی، خود تنظیم و … اشاره کرد. در ادامه قصد داریم از مهمترین انواع این رولبرینگ ها صحبت کنیم.

  • رولبرینگ کف گرد بشکه ای:

این نوع از رولبرینگ ها بیشتر برای مواردی کاربرد دارد که نیازمند تحمل بار در جهت های شعاعی و محوری هستیم. ساختار این دسته از رولبرینگ ها به گونه ای است که شیارهای آن دارای اندکی زاویه نسبت به محور می باشد و همین موضوع باعث تحمل پذیری بار در دو جهت شده است.

قابلیت جدا شدن داشته و غلتک های آن نیز غیر متقارن می باشند و تمامی این طراحی ها به صورت مهندسی شده انجام گرفته است تا بتواند قدرت بارگیری را افزایش دهد.

  • رولبرینگ کف گرد استوانه ای:

این نوع از رولبرینگ ها هم در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند. رولبرینگ کفگرد استوانه ای فقط به صورت تک ردیفه ساخته شده و تحمل پذیری بار را فقط از یک سمت دارا می باشد.

همچنین نیازمند فضای بسیار کمی برای نصب بوده و نسبت به ضربات ناگهانی مقاومت بالایی دارد. بارهای محوری بسیار بالا با استفاده از این رولبرینگ به راحتی خنثی خواهد شد.

  • رولبرینگ کف گرد سوزنی:

این نوع از رولبرینگ ها خیلی شبیه به نوع استوانه ای می باشد و تفاون آن در ضخامت لغزنده استوانه ای با سوزنی می باشد. یعنی نوع سوزنی همان استوانه ای است که قطر سطح مقطع لغزنده آن به شدت کوچک شده باشد.

با کنار هم قرار دادن لغزنده های بیشتر در کنار هم می توان هم سرعت چرخش را بالا برد و همچنین تحمل پذیری بار را توسعه داد. دقیقا شبیه به نوع استوانه ای به فضای زیادی برای نصب نیاز نداشته و در برابر ضربه ناگهانی مقاوم است.

عموما سه نوع واشر در این دسته از رولبرینگ ها وجود دارد. واشر مزبوط به محفظه Housing Washer، واشر مربوط به شفت Shaft Washer و واشر کفی به نام Thrust Washer می باشد.

انواع برندهای مطرح تولید کننده رولبرینگ کف گرد

برندهای مطرح و محبوب تولید کننده انواع رولبرینگ کفگرد عبارتند از: SKF، FAG، KOYO، TIMKEN و … می باشد که اکثر مدل های آن در شرکت بزرگ و معروف فیدارگستر وجود داشته و با ضمانت نامه و اصالت کالا و دارا بودن استانداردهای جهانی به فروش می رسد.

رولبرینگ کف گرد نوع سوزنی برند بلبرینگ SKF نسبت به دیگر برندها دارای طول عمر بیشتر و با کیفیت بالاتر می باشد. علاوه بر این برند، برند FAG و برند بلبرینگ koyo آلمانی نیز از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در بیشتر کشورهای دنیا دارای نمایندگی فعال و معتبر می باشد. هر آنچه را که بخواهید می توانید از شرکت بازرگانی بلبرینگ فیدار گستر خریداری کنید و فقط کافی است که با ما در تماس باشید و از انواع زنجیر صنعتی، تسمه، روغن صنعتی ، یاتاقان و غیره اطلاعات کسب کنید.

حتما بخوانید  فروش انواع رولبرینگ FAG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه